Kadikoy Psikoloji, Danışmanlık, Rehberlik
ve Koçluk Merkezi


0216 347 60 03  &  0505 767 58 85

Çocuk ve Ergen Psikolojisi
Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Özgüven problemleri, Kural tanımama, Kardeş kıskançlığı Çocuk zeka testleri, Çocuk gelişim testleri, Çocuk resimlerinin değerlendirilmesi.
Bireysel Psikoterapi
Fobiler, Depresyon, Panik atak, Takıntılar Kaygı, Yeme bozuklukları, Stresl, Dikkat dağınıklığı, Yas terapisi, Hayır diyememe, Özgüven, Bağımlılık
Aile Pisikoterapi
Hamilelik, Depresyon, Aldatma, Cinsel Problemler, Şiddetli Geçimsizlik, Boşanma ve Sonrası Sorunları.
Danışmanlık Eğitimleri
Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik - Evlilik Öncesi Eğitimleri, Akıl Oyunları, Robotik -

 

 

 

 

0533-373-81-23

 

 

0533-373-81-23

 

Yaşam Koçu İrfan CİRİT 05321583555

Yaşam Koçu İrfan CİRİT 05321583555
kendiminlideriyim@hotmail.com
BU SON GÜNÜM!
24/07/2015

Hiç şöyle bir hayatını gözden geçirip, bu dünyaya ne için geldiğini düşündün mü? Acaba ne için gelmiş olabilirsin? Yoksa amaçsız olarak mı yaratıldın? Yani öylesine…

Amacının olup olmadığını, ya da bu yönde adım atıp atmadığını, günlük faaliyetlerinden anlayabilirsin. Amacının olup olmadığını bilmiyorsan beraber günlük faaliyetlerini gözden geçirelim.

Bu dünyaya televizyon izlemek için mi geldin acaba? Saatlerce gerçek olmayan sahte bir dünyayı izlemek için mi?­­­

Acaba, sanal ortamda her gün saatlerce “chat” yaparak, yeni arkadaş arayışları içinde mi oluyorsun. Bu heyecan veriyor değil mi? Karşı cinsten biri ise özellikle yazıştığın.

Yoksa internetin başına oturup saatlerce envai çeşit resim ve video izleyerek kendini gevşetmek için mi geldin bu dünyaya? Bunun için gönderilmiş olabilir misin? Kendini günlük ya da iki günde bir rahatlatıp, geçici bir keyifle, bütün kaygılarından kurtulmak ve mutlu gözlerle ta ki bir sonraki gevşetmeye kadar zaman geçirmek mi hayatının anlamı?

Peki ya alkol? Kendini zehirlemek, o mükemmel yaratılmış vücudunu mahvetmek için mi? Haftasonları arkadaşlarınla buluşup Şahin tepesine gidip “piizlenmek” mi hayat amacın?

Yoksa karşı cinsten ne kadar çok insan ile birlikte olabilirsen senin için kar mı sayıyorsun. Ölene kadar acaba kaç kişi olacak diye hesap mı yapıyorsun? Belki de bu yüzden gönderildiğini düşünüyorsundur. Üretim yapmak için, çoğalmak ve çoğaltmak için öyle mi?

Borsada al sat yapmak, her gün saatlerce bilgisayarın başında “hangi kağıt ne kadar arttı, ya da düştü” telaşını yaşamak için mi? Para kazanmak mı amacın? Çok zengin olmak mı? 

İş yerinde, komşu ziyaretlerinde, arkadaşlarınla iken, ötekilerin hayatlarını konuşup, dedikodularını yaparken rahatlıyorsun değil mi? Emin ol onlar da seni konuşuyorlar. Aslında bunu yaparken kendini kirlettiğinin farkında mısın?

Ya da aldığın evi, arsayı, arabanı ya da kocaman cep telefonunu çevrene anlatarak, göstererek mi rahatlatıyorsun kendini?

Şimdi beni iyi dinle!

Televizyonun yerine doğayı seyret. Çevrendeki binlerce canlıyı seyret. Sabah erkenden kalkıp güneşin doğuşunu seyret. Kalbinin içine gir, içindeki uzun yıllardır ihmal ettiğin “kendini” seyret, onunla dost ol.

Sanal ortamda “chat” yaptığın insanların ne kadarıyla gerçekten görüşebiliyorsun? Görmediğin, bilmediğin, yalanlardan ibaret sözcüklerle yaşadığın sanal hazla sadece kendini kandırıyorsun. Bunun yerine bekarsan, gerçek canlı bir arkadaş bulup, onunla konuş, evli çocuklu isen eşinin yanına git, onunla sohbet et. Gününün nasıl geçtiğini sor. Gözlerinin içine bak ve onun yanında olduğunu ve “var” olduğunu hissettir. Çocuğunla ilgilen. Anneni ara. Onunla konuş.

İnternet bir bıçak gibidir. Kendini de kesebilirsin. Yiyeceğin ekmeği de…

Bilgisayar karşısında saatlerce kendinle oynayacağına spor yap. Günlük, ya da iki, üç günde bir yapabilirsin. Sadece bacak arasını ve elini çalıştıracağına, bütün vücudunu çalıştır. 15 dakika koşu bandında koş. Bir gün omuz, bir gün göğüs, sırt, kol çalışması yap. Vücudunun buna ihtiyacı var. Günde 45 dakika fazlasıyla yeterli. Yaptığın sporun yüz tane faydası var. Aç internetten bak. Spordan sonra hayatın nasıl değişecek? Nasıl zihnin açılacak. Kendini ne kadar güçlü hissedeceksin.

Alkol yerine su iç. Vücudunu zehirleyeceğine, vücudunu su ile temizle. Ömrün uzasın. Gözlerin daha canlı baksın. Şahin tepesine gidip alkol içeceğine, çocuğunu al o tepeye götür, uçurtma uçurun birlikte. Eşini, dostunu al sinemaya, tiyatroya götür.

Üç çocuk yapıyorsun. Bu çocukları eşine satıp, sağda solda zıkkımlanmak için mi yaptın?

Yeni ve sınırsız cinsellik arayışları ile kendi paralıyorsun. Ruhunu kirletiyorsun. İçini karartıyorsun. Gerçekten seni hak eden ve senin hak ettiğin eşinin fark etmediğini mi zannediyorsun. Halbuki eşinle düzenli olarak bu hazzı yaşasan, melekler yanınızda size alkış tutacak. Birbirinize bu sayede daha çok bağlanacaksınız.

Borsada, iddia da, orada burada, para hesapları yapabilirsin. Ama buna bir sınır koymalısın. Yarım saati geçmemeli. Aksi takdirde günü kaçırıyorsun. Parayı artırmaktan ziyade beyinini güçlendirmek için çalışmalar yapabilirsin. Mesela birdenbire zihninde yerçekimini kaldır. Bütün nesneler havada uçuşsun. Sol elle yazı yaz günde onbeş dakika, sol beyin ile sağ beyin arasındaki bölge hareketlensin. Kitap oku. Yapabileceğin o kadar çok şey var ki.

bağımlılık_magazin_internet_zevk_çocuk_hayat 

Az önce yanında olduğun arkadaşının dedikodusunu yapmaktan vazgeç. Böyle rahatlayacaksan hiç rahatlama. İçinde patlasın. Sana ne kimin ne yaptığından. Hem kimin neyi ne için yaptığını nereden bileceksin. Ondan bundan duyduğun şeyleri sanki görmüş gibi de konuşuyorsun üstelik. Bunun yerine bir enstrüman çalmayı öğren. Yeteneğinin olmadığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Kendine sınır koymayı bırak. Bana inan, her şeye yeteneğin var. İnsanlarla oturup dedikodu yapacağına, sohbet ortamlarında enstrüman çalıp ortamı renklendir. Hem enstrüman sana yalnızken de sigaradan daha iyi arkadaş olur.

 Aldığın ev, arsa, araba, cep telefonunu göstermek, anlatmak seni doyuruyor. Bu sahte bir doygunluk. Bunlarla övüneceğine varlığınla, felsefenle, düşüncelerinle, fikirlerinle gurur duy. O gün okuduğun kitap hakkında ya da güncel olaylar hakkında yorum yap. Düşüncelerini paylaş ve geliştir. Sor, öğren, öğret.

Bu bağımlılıklar seni öyle esir almış ki vazgeçemiyorsun. Çünkü seni hep rahatlatıyor bunlar, sana haz veriyor. Ama sevgili dostum gerçek hayatı kaçırıyorsun.

Biliyorum kendine dair günlük planlar yapıyorsun. Yarının planlarını bugünden yapıyorsun. Yarın oluyor. Ertesi günün planını yapıyorsun. Her günün plan yapmak ile geçiyor. Geçmişi yaşandı bitti. Geçmişi unut. Peki ya bugün ne yapacaksın? Bugün sabah kalktığında bugün için plan yap ve bugün gerçekleştir. Yaşadığın her bir dakikanın inanılmaz önemi var.

Kaç sene yaşayacağını zannediyorsun. Bu dünyaya her yüzyılda bir yedi milyar insan geliyor. Hiç hesap ettin mi? Kaç insanın gelip geçtiğini. Yani yüz sene sonra şu an tanıdığın insanların hiç birini göremeyeceksin. Hep yenileri gelecek. Bu insanlar neden geldiler peki. Acaba bu insanlar saatlerce boşa vakit harcayıp zevk almak için mi yaratıldı?

Bağımlı kişilik olmuşsun. Hep birinden destek almak zorundasın bir şeye karar verirken. Yalnız kalmaktan korkuyorsun. Yalnızken bile içtiğin sigarayı “unutmak” için içiyorsun. Neyi unutmak istiyorsun insan olduğunu mu?

Yoksa elinden mi gelmiyor. Ya da istemiyor musun? Ben böyle mutluyum mu diyorsun. Senin tercihin.

Ama bana inan, eğer bu bağımlılıklardan bir tanesi bile sende varsa, değiştirilmesi gereken bir şeyler vardır. Artık kendine dön. Tüketmeyi bırak, üretmeye başla. Tüketim toplumu içerisinde yaşamak zor biliyorum. Fakat istersen bunu yapabilirsin. Bu alışkanlıklarından sıyrılabilirsin. Hayatı daha anlamlı hale getirebilirsin.

Şimdi bugünün son günün olduğunu ve yarın sabah öleceğini düşün.  Kocaman bir ömre neleri sığdırdın acaba? Yoksa zaman su gibi akıp geçti mi?

Sen istersen her şey olur. Bu dünya bizim için yaratıldı. Biz de dünya için yaratıldık. Dünya sana her şeyi sonsuz bir şekilde sunuyor. Sen de bu dünyaya bir şeyler sunmalısın. Hayatta iken henüz ölmemişken bu hayata bir şeyler bırakmalısın. Bunun ne olacağına ise sen karar vereceksin.

Yeter ki iste!Paylaş | | Yorum Yaz
1751 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

KADİR ABİ - 24/07/2015
KARTAL MISIN TAVUK MU? - 24/07/2015
TELEVİZYON VE AKILLI TELEFONLARA TESLİMİYET - 24/07/2015
KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET - 10/05/2015
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Köşe Yazıları
Aile Danışmanı ve Yaşam Koçu Merve Maltaş Kılıç 05333738123
YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Aile Evlilik Çift Terapisti Fulya Güner 0532 158 35 55
OKB’nin Nedenleri..

Aile ve Çift Danışmanı Psikologataknşahin 05057675885
Anksiyete ve baş etmenin yolları

Aile Yaşam Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa
ÇOCUK NE YAŞIYORSA ONU ÖĞRENİR

Assoc Prof Dr Ekrem Çulfa Aile Evlilik Danışmanı İlişki Uzmanı
Arkadaş mı? Psikolog mu?

Evlilik Danışmanı Mehmet Ersoyoğlu
EVLİLİĞİNİZİ BU SIR KURTARACAK

Evlilik ve Aile Danışmanı-Arabulucu Sosyolog Şule Şişman
Zahidem

istanbul Cocuk Ergen Psikologu Kadikoy Bakirkoy
5 Yaş Çocuğu

İstanbul Psikolojik Danışman Ahmet Töremen 0533 373 81 23
Problemin tanımlanması mı çözülmesi mi ?

İSTANBUL YAŞAM KOÇU YÜKSEL KÖKSAL05354336620
İÇ DİSİPLİN NEDİR & NASIL KAZANILIR

Psikolog Nagehan Erçakar
PSİKOLOG VE PSİKİYATRİST KİMDİR?

Psikolog Ahmet Kurnaz İstanbul Bakırköy 0533 3738123
DEPRESYON

Psikolog Gülce Agat 0532 158 35 55
Karne Heyecan mı Kabus mu?

Psikolog İlkin Sulutaş 0533 373 81 23
AŞIRI STRESLİ VE HEYECANLI KİŞİLER HASTALANMAYA DAHA MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ İNSAN BEDENİNİ NASIL?

Psikolog Nurcan Kement +90 544 724 36 50
Disleksi Hastalığı

Psikolog Rıfat Tuğsal
Belirsizlikler-Kaygılar

Psikolog Saynur İçyüz 0505 767 58 85
OTİZM

psikolog seden nazlı BAŞAK 0532 158 35 55
ÇOCUKLARDA DEPRESYONA GİRER

sevdadiyarı şiirterapisi
KADIN SEVDİĞİ SÜRECE ...

Uzman Klinik Psikolog Kübra Eriş 0532 158 35 55
DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)

Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS 05426763032
Kendi Varlığını Duyurma Haykırışı: Saldırganlık ve Kızgınlık

Uzman Klinik Psikolog Gülten Demirdöven 0544 724 36 50
Psikolojik Destek ve Psikoterapi ne işe yarıyor?

Uzman Klinik Psikolog Pedagog Gülten Demirdöven 0532 158 35 55
“Çocuklar korku oyunu videоlarını izliyor. Ruh sаğlıklаrını bozabilir.

Uzman Psikolog Gülşah Babaoğlu
Profesyonel yardım alanların ve bu desteği veren Çocuk Ergen Psikologu, Çocuk Ergen Pedagogu 3

Uzman Psikolog Hakan Özbayis-0532 496 09 66
Hamilelik Mükemmeldir

Yaşam Koçu İrfan CİRİT 05321583555
BU SON GÜNÜM!

YAŞAM KOÇU ÖĞRENCİ KOÇU SİNAN SEYFİ YETKİNER
İSTİFÇİLİK BOZUKLUĞU

Anlık
Yarın
14° 6°